aydinlatma-otomasyonu.jpg

Aydınlatma Otomasyonunun Önemi

Aydınlatma Otomasyonu ile, Gün ışığından mümkün olduğunca daha fazla fayladanılarak, Gereksiz aydınlatmanın önüne geçilebilmektedir.

Aydınlatma Otomasyonu sadece ihtiyaç halinde aydınlatmaları açar veya kapatır. Böylece maximum tasarruf sağlanırken, minimum işletme giderleri ortaya çıkar ve doğal kaynakların kullanımı da azalmış olur. Binaların boyutları gözetilmeksizin; Sadece Aydınlatma Otomasyonu ile bile %20 - %40 arasında Tasarruf etmek mümkündür. Aydınlatma Kontrol Yöntemleri Teknik olarak ikiye ayrılır.

1- On/Off (Aç-Kapa) Kontrolü Aydınlatmaların, Anahtar veya dedektör ile kapatılabilmesidir. 2- Dimleme (Işığın kısılıp açılması) Aydınlatmaların Anahtar ile kısılıp açılabilmesidir.

Otomasyon Sistemi ile Yukarıdaki kontroller çok daha gelişmiş yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Aydınlatmalar sadece Anahtardan değil; zamana bağlı, gün ışığına bağlı, merkezi yazılımdan, dokunmatik panelden, uzaktan erişim ile (internet üzerinden) vb. yapılabilmektedir.

Böylece Aydınlatmalar ile ilgili tüm kontrol kullanıcılara bırakılmış olur.Aydınlatma Otomasyonunun amacı; doğru zamanda doğru aydınlatmayı sunarak, tasarruf ve konforu ön plana çıkarmasıdır. Otomatik kontroller ile; işletmenin veriminde artış, personel iş kaybında azalma ve işletme enerji giderlerinin minimuma indirilmesi sağlanabilir.

„Özellikle Aydınlatmaların bölümler halinde dimleme yapılarak kullanımı; tasarrufu mümkün olduğunca optimum seviyeye çıkaracaktır.“

...

Gün ışığı sensörleri ile de, dimli linyeler güneş ışığı alan yerlerde yanmayacak veya daha kısık yanacak; gereksiz kaybın önüne geçilmiş olacaktır.

Tags: otomasyon aydınlatma otomasyonu aydınlatma otomasyonu nedir